آسان ترین راه جوش لوله گالوانیزه
جولای 13, 2019
آیا میدونید لوله مبلی چه مصارفی داره؟
جولای 21, 2019

چطور ورق گالوانیزه کیفیت بالا تولید کنیم

روش‌های تهیه ورق گالوانیزه شامل چه مواردی است؟

روش الکتروگالوانیزه (Electro-galvanizing)

این فرایند وقتی‌که یک لایه از فلز روی، بر روی یک فولاد توسط آبکاری متصل می‌شود، ایجاد شده و باعث می‌شود که یک سازنده، بتواند جریان برق را از طریق راه‌حل «سالنی و روی»با یک آند از جنس روی عبور دهد. آند همان اکترودی است که جریان کلی، از طریق آن بهسمت ابزار الکتریکی پولاریزه شده هدایت می‌شود. در فرایند الکتروگالوانیزه، ابزار الکتریکی پولاریزه شده، یک رسانا از جنس استیل است. در مقایسه با روش گالوانیزه کردن گرم، این

روش ورق فولادی با ضخامت کمتر و عملکرد بهبودیافته‌تری داشته و قابلیت پوشش وسیع‌تر برای رنگ و ته‌نشین‌های روشن‌تری دارد.

ورق گالوانیزه ساب

ورق گالوانیزه ساب

روش گالوانیزه کردن گرم (Hot-dip galvanizing)

یکی از رایج‌ترین و معروف‌ترین روش‌های استفاده از ورق فولادی برای گالوانیزه کردن است. این فرایند بخش‌های فولادی را در یک استخر «روی ذوب‌شده» غوطه‌ورمی‌کند تا فلز را محافظت نماید. محافظت در این روش از سه راهکار زیر صورت می‌پذیرد:

_وقتی‌که پوشش از جنس روی دست‌نخورده است، از رسیدن مواد خوردگی به لایه‌های زیرین آهن یا استیل جلوگیری می‌کند. _به‌عنوان یک آند فداکارانه عمل کرده که جزو اصلی یک سیستم محافظت کاتدی گالوانی (CP) است و برای محافظت از فلز دفن شده یا غوطه‌ور از زنگ‌زدگی و خوردگی استفاده می‌شود. بنابراین اگر پوشش آن خراشیده شود، استیل یا آهن زیری آن توسط باقیمانده روی محافظت خواهد شد.

_عنصر روی از فلز زیرین خود در برابر خوردگی قبل از آهن محافظت می‌نماید. فرایند گالوانیزه گرم، یک محصول آهنی یا استیل را در برابر عناصر طبیعی محدود می‌کند و آن را از خوردگی و اکسید شدن محافظت می‌نماید. از دیدگاه دیگر این روش گالوانیزه صرفه اقتصادی بسیار دارد، چراکه در مدت چند دقیقه انجام شده و بخش‌های غیرقابل‌ دسترس محصول را پوشش می‌دهد.

پروفیل سبک ساب

پروفیل سبک ساب

 

روش اسپری گرمایی و فلزی (Metallic/thermal spraying)

اسپری گرمایی به فرایند پوشش یک محصول ورقی فلزی با یک پوشش آهنی توسط اسپری کردن عناصر ذوب‌شده گفته می‌شود. درواقع یک همگرایی از رهبری تجاری، فنّاوری مدرن دیجیتالی و تجربه انتشار صنعتی است و سازنده در ابتدا از آهن یا استیل با درجه نزدیک به ذوب استفاده می‌نماید. فلز ذوب‌شده سپس به بخش‌های ذره‌ای و کوچکی تقسیم شده و روی یک سطح اسپری می‌شود. این عناصر باعث افزایش دمای سطح نمی‌شوند، چراکه دمای آن‌ها متناسب با سایز کوچک آن‌هاست و در زمان تماس و سفت شدن، عناصر اسپری شده مسطح می‌شوند و به سطح ماده پیوند می‌خورند.

اسپری شعله و کمانی جزو زیرروش‌های این فن بوده که با افزودن لایه‌های ضدزنگ و اجسام گرما دیده انجام می‌پذیرد. از دیگر مزایای اسپری گرمایی و فلزی می‌توان به افزایش ماندگاری و پایداری، مقاومت پوشش بالا، ویژگی‌های رسانایی و الکتریکی بهبودیافته و محافظت بیشتر در مواجهه با مواد تخریب‌شده اشاره کرد.

روش شراردیزه کردن (Sherardizing

 این مفهوم همچنین با نام‌های ورق گالوانیزه خشک یا بخار نیز شناخته می‌شود و به افتخار متالورژیست بریتانیایی، شرارد اوسبورن کوپرکولز نام‌گذاری شده است. این فرایند شامل گرمادهی استیل به بیش از ۹۳۲ درجه فارنهایت در یک استوانه سربسته چرخان است که شامل «گرد روی متالیک» و یک پرکننده داخلی مانند شن است. در دمای بیش از ۵۷۲ درجه فارنهایت، عنصر گرد روی تبخیر شده و به شکل ماده استیل لایه‌ای انتشار می‌یابد. این ماده برای ورق‌های فلزی کوچک و بخش‌هایی که نیاز به پوشش درون مناطق مختلف دارند بسیار مناسب است، البته درصورتی‌که ماده از استوانه سربسته نامبرده کوچک‌تر باشد.

یکی از اصلی‌ترین مزایای این روش، عدم به‌کارگیری هیدروژن است. بنابراین تضعیف هیدروژن (شکنندگی استیل به دلیل انتشار اولیه و پسین هیدروژن درون فلز) نیز حذف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *