شناسایی نبشی ها
دسامبر 21, 2019
قیمت طلا
مخالفت سکه با دلار !
دسامبر 23, 2019

 

#خطر تامین مواداولیه 

 

 

به گزارش های رسیده ، خطر تامین مواد اولیه ، برای صنعت فولاد بسیار جدی تر از آن است که می اندیشید. در حال حاضر تولید سنگ آهن دانه بندی کشور  معادل 80 میلیون تن است که با وضع عوارض 25 درصد محدود کننده صادرات و جلوگیری از خروج حدود 8 میلیون تن محصول کنسانتره و گندله، کسری نیاز فعلی کارخانه ‌ها تا حدودی تامین شده است.

اگرچه این تاکتیک در کوتاه‌ مدت مشکل مواد اولیه را به‌ صورت موقت حل کرده است اما در دراز مدت تنها راه پوشش نیاز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد بخش معدن، ۲ برابر کردن تولید سنگ آهن و استخراج حدود ۱۵۰ میلیون تن سنگ دانه‌بندی است.

در واقع تنها راه حل سرمایه گذاری برای حداکثر سازی تولید بخش معدن این اقدام است ، اما هنوز هیچ برنامه مدونی درمورد نحوه دستیابی به این هدف تدوین نشده است و ظاهرا دولت نیز ضرورت ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران این بخش پر ریسک اقتصاد را به رسمیت نشناخته است.چرا که بسیاری از فعالان معدنی اظهار میکنند که اشتیاقی به سرمایه گذاری در حوزه ای که تنها امکان فروش داخل در ان میسر  باشد را ندارد. شواهد حاکی ازاین است که در صورت ادامه روند فعلی ،ایران در آینده نزدیک نیازمند واردات سنگ آهن خواهد بود.

چالش دیگر  پیش روی صنعت فولاد ،تعدد شرکت های تازه تاسیس تولیدکننده ونیز ظهور شرکت های معدنی فولادی است که در اوایل دهه گذشته با تفکیک مالکیتی بخش معدن از فولادسازان شکل گرفتند.

ازسوی دیگر در صورت وجود یک مدیریت واحد قطعا میتوان باانرژی بالاتر و قدرت چانه زنی بهتری در خرید ملزومات و فروش محصولات عمل  کرد. جابجاکردن سهام بصورت ضربدری میان شرکت های معدنی و فولاد سازان و نیز ادغام شرکت هایی که سهامداران مشترک دارند. در صورتی که با اراده دولت  و نهاد های مالک مانند تامین اجتماعی و غیره …. انجام گیرد.

از طریق کاهش تضاد منافع حلقه های زنجیره تولید ،کاهش هزینه های موازی اداره این شرکت ها و نیز دستیابی به مقیاس ها بزرگتر در معاملات میتواند هم افزایی قابل توجهی ایجاد کند .

امید است این غفلت تصمیم گیران در اوایل دهه گذشته ،با تجربه بدست آمده وبا تدبیر مسئولان و مدیران امروز مرتفع شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *