تست موفقیت آمیز قطع اینترنت در روسیه
دسامبر 25, 2019
سپری چیست؟
سپری چیست؟
دسامبر 29, 2019
Show all

بررسی دلایل رشدسهام در بازار

 

#بررسی دلایل رشد پرشتاب سهام در بازار

 

#بازار سهام نخستین هفته دی ماه را با صعود بیش از ۳درصدی پشت سر گذاشت تا زمستان پرشتابی را آغاز کرده باشد. به این ترتیب، شاخص بورس توانست بر قله جدید ۳۶۱ هزار بایستد.

افزایش چشمگیر حجم معاملات نشان‌دهنده ورود پرقدرت پول‌های جدید است که به عقیده برخی کارشناسان می‌تواند از ظرفیت فعلی بورس تهران فراتر رود. این امر نه تنها رشد های پرشتاب اخیر را توضیح می‌دهد، بلکه به سیاست‌گذار هشدار می‌دهد تا برای جلوگیری از غیرواقعی شدن قیمت‌ها از این فرصت برای عمق‌بخشی به بازار سرمایه استفاده کند

 

بازار سهام در هفته جاری روند مثبت پرشتاب خود را ادامه داد تا جایی که با رشد ۳ درصدی شاخص کل، این متغیر کلیدی بالاتر از سطح ۳۶۱ هزار واحد قرار گرفت.

به این ترتیب، در یک اتفاق استثنایی، در شرایطی که کلیه بازارهای موازی از ابتدای سال بازده اسمی تقریبا صفر درصدی داشته‌اند، دماسنج بازار سهام، افزایش ۱۰۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

در همین حال، ارزش معاملات خرد روزانه در بورس در میانه هفته به بیش از سه هزار میلیارد تومان رسید تا با ثبت رکوردهای جدید، تداوم ورود نقدینگی پرحجم به‌ویژه از سمت سرمایه‌گذاران حقیقی را حکایت کند. تفاوت مهم در روند هفته جاری اما توجه گسترده به سمت سهام بنیادی و بزرگ بود به نحوی که سهام سنگین‌ وزن در صنایع پتروشیمی، معادن و فلزات اساسی به جرگه رونق عمومی بازار پیوستند.

 

با این حال، حضور نسبتا پرقدرت سرمایه‌گذاران حقوقی در سمت عرضه در کنار عدم تغییر چشمگیر بنیادی در وضعیت این شرکت‌ها موجب شده تا فضای بازار، صحنه برخورد سنگین پول جدید و عرضه‌ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *